Vad är ”normalt pris” på grovfoder? Och vad är det faktiska priset?

Att detta är det mest besvärliga år gällande grovfoder i mannaminne borde inte ha undgått någon. Var man inte ute i somras och märkte hur torrt det var kanske man läst någon rubrik i frågan?

Jag följer ganska många foderannonssidor på fb och annorstädes och nu under vintern har sökes annonser efter hö för ”normalt pris” eller liknande formuleringar blivit allt vanligare. Som vän av ordning undrar jag då vad ”normalt pris” är?

”Jag betalar inte XXXXkr för en bal” har jag sett som svar. Men vad menas med det? En bal kan ju variera rätt kraftigt i vikt, det intressanta är ju ändå kg priset? Väger balen 100 kg eller 500 kg för samma pris?
Jag tycker själv att kg priset per kg TS (torrsubstans) är det mest intressanta, för det är trots allt det jag är intresserad av, vattnet kan ju kvitta. Om balen väger 500 kg och innehåller 80% TS eller 45% TS men priset är det samma är det stor skillnad på kg priset sett till torrsubstans.

Det finns fler saker som påverkar hur dyrt ett grovfoder blir i slutänden. Näringsvärdet är ju intressant. Vad som är bra där beror ju på vad du ska utfodra. Har man unghästar, högpresterande hästar eller promenadhästar är bra värden rätt olika. Köper jag ett foder som passar promenadhästen blir det dyrt, jag måste ge mycket mer och jag måste komplettera med kraftfoder. Har jag en promenadhäst och köper foder som passar unghästar blir det också jobbigt, hästen kan inte äta tillräckligt mycket utan att bli smällfet, det kan ge hälsoproblem och dyra veterinärräkningar osv.
Kort sagt, fel värden kan bli dyrt. Framförallt är proteinet dyrt att ersätta med kraftfoder när man har brist på det i fodret, får man fel balans på energi och protein blir det problem också, ex en fet häst som inte musklar sig (och drar på sig skador/sjukdomar).

Ett år som detta när fodret är extremt dyrt överlag, det är brist och foder importeras och fraktas långt kommer extra kostnader till. Här har jag sett många räkna snett. Och det kan bli dyrt.
Jag har fått höra att mitt grovfoder är dyrt, 5 kr kg inkl moms. Ett normalår är det svindyrt, särskilt i den här delen av landet ( Jönköpings län mot västra götaland). Så får jag skickat en annons där någon säljer hösilage för tex 3:80 kr kg. Mycket billigare! Ja.. Men så var priset ex moms till att börja med. Och så ska fodret fraktas och lossas hemma hos mig innan det kan användas. Låt oss räkna på att jag köper 7 ton av detta och får hem det på lastbil (billigaste sättet) och lossat.
7000*3,8=26 600 kr EX moms. Lägg på moms
26600*1,25=33250 kr REdan här är vi uppe i ett kg pris inkl moms på 4:75 kr. Då har vi inte fått hem det än. Räkna frakt och inlejd lossning för ca 3200 ex moms.
26600+3200=29800 kr. Plus moms 29800*1,25=37250 kr
37250/7000=5,321
Det ”billiga” fodret jag fick tips om hade alltså ett kg pris när det står hemma på gården och moms är med på 5,321 kr kg.

Låt mig sedan knyta an till det jag skrivit ovan om TS halt. Om fodret i mitt räkneexempel är hö eller plastat hö ligger TS halten på 80-85% per kg foder. Resten är vatten. Är det så är 5,30 kr kg inte så farligt i år, förutsatt att det är vettiga värden och inte mögligt.
Men nu var det hösilage. Om det är 50% TS halt (ganska vanlig TShalt på hösilage) ser det annorlunda ut.
För att ge 1 kg TS av höet ovan behöver jag ge 1,2 kg foder, kostnaden 5,32*1,2=6,384 kr per kg ts.
För att ge 1 kg TS av hösilaget behöver jag ge 2 kg foder. 5,32*2=10,64 kr per kg TS.
Räkna på 10 kg foder per dag, så är skillnaden 63,84 kr eller 106,4 kr per dag. 106,4-63,84= 42,56 kg dyrare per dag för att ge samma mängd foder.
På 6 månader är det 7660,8 kr.

Så, en halv mattebok senare, vad ÄR då normalt pris? I år varierar det kraftigt. En del har betalat massor, fått dåligt foder, blivit lurade mm, medan andra har haft tur och fått köpa till priser som vid normalår. Det finns inga ”normalpris” i år skulle jag säga. Kan man mata sina djur utan att gå i konkurs eller behöva slakta ut är det ok. Priserna gick ner lite efter hösten där många kunde få in ytterligare vallskördar, men många börjar det tryta för igen. Räkna med att priserna kommer gå upp kraftigt under våren, tills det går att släppa på bete igen.
Torksommaren 2018 är inte över än.


Jag är väldigt tacksam att ha foder hemma så vi kommer ha foder till sommaren. Det minskar stressen rejält. Det är det dyraste foder jag köpt någonsin, men jag anser att vi har haft tur ändå som bara behövt kasserat minimalt så här långt. Kasserat foder är alltid det dyraste fodret.
Tyvärr är jag lite skeptisk till hur det kommer bli nästa vinter. Så här långt har det varit en torr höst och vinter med, så jag kommer ha en krisplanering för foder tills vädret överbevisar mig om något annat.
Det finns mycket att lära av egna och andras erfarenheter kring grovfoder denna vinter, men det får bli ett annat inlägg nån gång.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *